Zaznacz stronę
Warto ufać ludziom. Warto ufać w ogóle.

Na jednym z wykładów Sebastiana Kotowa pomyślałam sobie – na prawdę trzeba być genialnym, aby sprzedawać wiedzę z zakresu zaufania – bo każdy wie co to jest i jak działa, ale wykładać strategię w tym zakresie?

No i czy faktycznie każdy wie co to jest zaufanie?

Ponadto ten obłędny uśmiech Sebastiana … 🙂

Przedstawiam Ci fragment wywiadu który pojawił się niedawno w miesięczniku Benefit.

Brakuje nam zaufania, czy raczej dostrzegasz pod tym względem potencjał na polskim rynku?

Zawsze na wykładach mówię, że jako społeczeństwo jesteśmy w cudownym momencie, jeśli chodzi o kwestię zaufania. Patrząc przez pryzmat danych i statystyk, możemy dojść do wniosku, że jest tak źle, że właściwie trudno, żeby było gorzej. Taka sytuacja kryje w sobie ogromny potencjał, z którego możemy czerpać, jeżeli ludzie się nauczą, jak funkcjonuje zaufanie i w jaki sposób procentuje w biznesie i w życiu w ogóle. Taki stan rzeczy jest pokłosiem poprzedniej epoki, ale też efektem pewnych kulturowych naleciałości, nawyków mentalnych, sposobu myślenia.

W zaufaniu drzemie ogromny potencjał dla dojrzałych liderów. Ci, którzy już przeszli przez pewne doświadczenia, wiedzą, co jest ważne. Mniej dojrzali jeszcze walczą o różne proste rzeczy.

Bywa, że kultura organizacyjna w firmie nie sprzyja budowaniu zaufania. Ludzie mówią: „Wiesz, to jest cudowny temat, ale my jesteśmy w takim momencie, że nawet gdybyś wygłosił wykład o wartości zaufania albo o zarządzaniu zaufaniem, ludzie wewnętrznie mieliby rozerwane serce”.

Czy to znaczy, że kultura organizacyjna nie pozwala na rozwój zaufania, na to, by ludzie ze sobą pracujący ufali sobie, ufali swoim partnerom?

Jednym z elementów, który wpływa na budowanie zaufania, jest wiarygodność osobista, spójność, która świadczy o tym, że ludzie postępują zgodnie ze swoimi wartościami. Jeżeli czujesz presję na wynik, to presja doprowadza często do postępowania niezgodnego z wyznawanymi przez konkretną osobę wartościami.

To zaburza możliwość budowania zaufania. Ludzie nie rozumieją, dlaczego nie mogą ufać, albo czują, że coś nie działa tak, jak powinno, ale nie potrafią tego zdiagnozować, nazwać, bo nie mają aparatu pojęciowego do zdefiniowania zaufania. Mówią: „Coś jest z tym menedżerem nie tak, ale nie wiem co”.

Gdy ja to nazywam, oni przyznają: „No tak, teraz już wiem, jak to nazwać – on ma super rezultaty, niesamowite kompetencje, jest świetnie wykształcony, zależy mu na dobru firmy, ale brakuje mu spójności. On mówi jedno, a postępuje inaczej”. Są rzeczy, których w relacjach biznesowych, w organizacjach nie jesteś w stanie sprawdzić i zależą one tylko od wewnętrznej spójności ludzi. Pracownicy są w stanie wywrócić do góry nogami nawet system bankowy i jeśli im nie ufasz albo oni nie darzą cię zaufaniem, to nie dojdziesz prawdy.

Często pytam moich studentów MBA na Akademii Leona Koźmińskiego, czy to, o czym mówię, działa, czy oni w to wierzą?

Jeden z nich powiedział mi tak: „Pracuję zdalnie w dużej, międzynarodowej organizacji, dużo jeżdżę, moja szefowa jest w Chinach. Gdy planowałem wakacje, oczywiście dokładnie ją o tym poinformowałem, a ona mi odpisała – ufam ci i nie ma to dla mnie znaczenia, kiedy bierzesz urlop. Zaplanuj i bierz, kiedy ci wygodnie, ja nie jestem od tego, by ci mówić, kiedy masz odpoczywać”. Przyznał, że bycie obdarzanym zaufaniem tak na niego podziałało, że zaczął inaczej podchodzić do swojej pracy.

Mówi: „Choć wiem, że ona nie ma żadnej możliwości sprawdzenia, jak ja pracuję, to moment, w którym obdarzyła mnie takim zaufaniem – spowodował wielkie WOW! Wpłynęło to jeszcze bardziej na moją efektywność”.

Tak na ludzi działa zaufanie. Ma ogromną siłę. Obdarzanie zaufaniem jest bardzo motywujące i mobilizujące.

———–————————–————————–———–

 

Udostępniam cały artykuł Tutaj dostępna całość.

Dosłownie na dniach odbyła się premiera książki Sebastian Kotow & Brian Tracy pt:

„Ty wybierasz cel my pokazujemy Ci drogę” w Galerii  Quadrilion u Carmen Tarcha.

Osobiście przyznam ogromnie się cieszę, że współpracuje z firmą która ma identyczne motto przewodnie.

Istnieje cała nauka wzbudzania zaufania. Jeżeli potrafisz zaufać sobie, inni też Ci zaufają.

A jak jest u Ciebie potrafisz przekonać każdego?

Jak Ty obdarzasz innych zaufaniem i dlaczego jest to tak wyjątkowa wartość?